Kézilabda

Lehengerlő siker: nyolc között a vb-n a Hajdu-csapat

""

Bejutott a negyeddöntőbe a magyar női kézilabda-válogatott a szerbiai világbajnokságon, miután a hétfői nyolcaddöntős mérkőzésén 28-21-re legyőzte az olimpiai és világbajnoki bronzérmes spanyol csapatot. A szerdai, belgrádi negyeddöntőben a hollandokat legyőző brazil együttes vár Hajdu János szövetségi kapitány csapatára.

A vártnál kevesebb, csupán mintegy kétszáz magyar szurkoló látogatott ki Újvidékre, igaz, az ő hangjuktól volt hangos az aréna. Az elmúlt napokban térdsérüléssel bajlódó Görbicz a cserepadon kezdett. Helyette Szucsánszki volt az irányító, és éppen ő dobta az első gólt. Gyorsan fordítottak a spanyolok, mert ekkor még könnyedén át tudták törni a védelmet. Ahogy a Hajdu-csapat is megtalálta a rést a spanyol falon – a bal szélen -, Bognár-Bódi három találatával 5-5 lett az állás. A túloldalon Cabral sziporkázott, majd Kisst Herr váltotta a kapuban. Aztán a spanyolok is sokat hibáztak, sorozatban négy gólt kaptak, így kapitányuk időt kért, majd több poszton cserélt.

Erre Görbicz is játékra jelentkezett. Herr büntetőt és ziccert fogott, ez pedig erőt adott a többieknek. A 21. percben már 13-9-re vezetett a Hajdu-együttes. Triscsuk kiállítása alatt nem esett gól, majd Zácsik két eredményes átlövéssel jelezte, hogy a pályán van. A szünetig maradt a jó védekezés, és ötgólos magyar előnynél vonultak az öltözőbe a csapatok. A második félidőt Tomori kiállítása miatt emberhátrányban kezdték a magyarok, mégis eredményesen fejeztek be egy támadást: Zácsik saját kipattanóját értékesítette. Ezt a két percet 2-1-re nyerte a magyar csapat. Agresszívebb védekezésre kapcsolt az ellenfél, többször szerzett labdát, és – elsősorban Aguilar találataival – felzárkózott 19-17-re. Ekkor időt kért a magyar szövetségi kapitány, mert úrrá lett együttesén a kapkodás.

""

Újra Görbicz játszott irányítóként, de ekkor ő sem tudott nyugalmat sugározni. Emberelőnyben felcsendült a lelátón az "Ébresztő!" és a "Harcoljatok!". A ferencvárosi légiós, Pena büntetőből még a kaput sem találta el, többek között ez jelezte, hogy a másik oldalon is idegesek a játékosok. Tomori 11 perces gólcsendet tört meg, ezzel sikerült átlendülni a holtponton. A 49. percben 23-19-nél időt kért a spanyolok szakvezetője, ám a visszaálló Kiss jó százalékkal védett. Ahogy szorított az idő, úgy lett egyre sürgősebb a spanyoloknak, és a kapkodásban még a legnagyobb helyzeteiket is kihagyták. Négy perccel a vége előtt, ötgólos hátrányban még egyszer megpróbálták rendezni soraikat, ám hiába harcoltak az utolsó leheletükig, a Hajdu-csapat ment tovább, magabiztos győzelemmel.

"Boldog vagyok, mert a végső győzelemre is esélyes csapatot győztünk le" – mondta a mérkőzés után Hajdu János. "Fantasztikusan küzdöttek a lányok. A védekezéssel és a kapusteljesítménnyel nyertünk. Bevált, amit elterveztünk, az, hogy a hatodik meccsre kerülünk csúcsformába. Göröngyös volt eddig az út. Sok kritikát kaptunk, de bíztunk magunkban, ez eredményezte, hogy ezt a kitűnő spanyol válogatottat le tudtuk győzni. Nincs állandó összeállításunk, sok variációnk van több poszton is. Görbiczet kíméltük, de így is jók voltunk" – magyarázta a kapitány.

"Az előző két meccs nem úgy sikerült, ahogy elterveztük" – értékelt Zácsik Szandra -, "de fel tudunk állni, és most kiváló teljesítményt nyújtottunk. A védekezés fantasztikus volt, csapatként nyertünk" – nyilatkozta.

"Túl erős volt nekünk a magyar válogatott" – vélekedett Jorge Duenas, a spanyolok szövetségi kapitánya. "Ezzel együtt volt esélyünk arra, hogy szoros meccset játsszunk, és talán a győzelem kiharcolására is, de nem sikerült a végjáték" – tette hozzá.

A magyarok – amikor kijutottak a vb-re – még nem végeztek a kilencedik helynél hátrébb. Ez a sorozat ezúttal sem szakad meg.